140 lat Straży Pożarnej w Kielcach – wystawa w Muzeum Historii Kielc [ZDJĘCIA]

W Muzeum Historii Kielc otwarta została dzisiaj wystawa „140 lat Straży Pożarnej w Kielcach 1873-2013”. Kielecka straż jest jedną z najstarszych w Polsce. Na wystawie można zobaczyć elementy sprzętu gaśniczego i wyposażenia załóg strażackich, zarówno tego sprzed kilkudziesięciu lat, jak i używanego jeszcze niedawno. Są też zdjęcia, dokumenty, medale, odznaczenia oraz wydawnictwa okolicznościowe związane z historią straży pożarnej w Kielcach.

Zwiedzający mogą między innymi zapoznać się z działaniem pompy ręcznej z początku XX wieku, zobaczyć budowę strażackich motopomp, obejrzeć z bliska specjalistyczny kombinezon żaroodporny i gazoszczelny. Udostępnione zostały kolekcje gaśnic i prądownic strażackich.

Eksponaty pochodzą z Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Komendy Miejskiej PSP w Kielcach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kielcach, jednostek pożarniczych znajdujących się w okolicy Kielc, Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, a także z kolekcji prywatnych.

Wystawa będzie czynna do końca września 2013 roku.