Polskie zamki i miasta według Ryszarda Praussa – wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach

140 akwareli i rysunków autorstwa Ryszarda Praussa przedstawiających zamki i ciekawe miejsca 42 polskich miast można od 13 lutego 2016 oglądać w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Ryszard Prauss był bratem malarza Stanisława, specjalizował się głównie w akwareli, ołówku i kredce, rzadziej węglu. Jego ulubionym tematem była polska architektura rekonstruowana, sceny z historii Polski, z czasów II wojny światowej, rzadziej pejzaż. Skończył kieleckie Gimnazjum im. Śniadeckich, Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie,  a następnie zamieszkał w Kielcach i uczył rysunków w szkołach średnich – Gimnazjum Żydowskim, Szkole Handlowej, Wojewódzkiej Szkole Rzemiosł Artystycznych (obecnnie – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego). Wraz z bratem aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Kielc, był aktywnym członkiem sekcji plastycznej przedwojennego Świętokrzyskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki, współzałożycielem kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP).

Wystawę „Polskie zamki i miasta według Ryszarda Praussa” w kieleckim Pałacu Biskupów Krakowskich można oglądać do 22 maja 2016.

Zdjęcia: Michał Paszkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.