Rafała Hadziewicza twórcze życie – wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach [ZDJĘCIA]

Pierwszą w Polsce monograficzną wystawę Rafała Hadziewicza – twórcy prawie tysiąca obrazów i rysunków można oglądać od piątku 24 czerwca 2016 w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Na wystawę trafiły dzieła z kolekcji muzealnych, zbiorów prywatnych i kościołów z różnych zakątków kraju. Część prac prezentowana jest w formie multimedialnej.

Rafał Hadziewicz to malarz, pedagog i współtwórca środowiska artystycznego dziewiętanstowiecznej Warszawy. Urodził się w 1803 roku w Zamchu koło Biłgoraja, zmarł w 1886 roku w Kielcach. Kształcił się na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, następnie w Dreźnie, Paryżu i we Włoszech. Po powrocie do kraju w 1834 roku, osiedlił się w Krakowie. Z tego okresu pochodzą liczne portrety oraz monumentalne obrazy religijne przeznaczone do Bazyliki Mariackiej i Katedry na Wawelu. W 1839 roku otrzymał nakaz wyjazdu do Moskwy, gdzie objął stanowisko profesora rysunku. W 1844 roku podjął pracę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Poświęcił się wówczas malowaniu portretów i obrazów religijnych, które stanowiły główny nurt w jego twórczości. W 1871 roku odszedł na emeryturę, pozostał jednak aktywny na polu sztuki do końca życia.

Zdjęcia: Michał Paszkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.